Coraz większą popularność cieszą się na rodzimym rynku budynki energooszczędne, przeważnie domy budowane z gotowych, prefabrykowanych elementów. Podstawą tego rodzaju konstrukcji jest drewno oraz płyty drewnopochodne. Firma Quartec wprowadziła na rynek nowoczesne płyty kompozytowe c-c (celulozowo-cementowe), które są doskonałą alternatywą dla OSB. Czy to oznacza, że popularne płyty budowlane odejdą do lamusa? Remigiusz Zabolski, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu firmy Quartec, mówi o tendencjach na rynku budowlanym.
Nowe możliwości produkcyjne, innowacyjne technologie oraz surowce pozwalają produkować materiały budowlane o doskonałych parametrach technicznych oraz walorach użytkowych. Takim przykładem mogą być płyty kompozytowe c-c marki Quartec, które są znacznie bardziej użyteczne niż stosowane dotychczas płyty OSB. „Płyty OSB znalazły swoje miejsce w budownictwie, ponieważ płyty g-k są zbyt słabe do zastosowań konstrukcyjnych. Płyta OSB ma jednak wiele wad. Większość materiałów budowlanych bazuje na cemencie i z tego powodu na płyty OSB nie można bezpośrednio kleić płytek ceramicznych oraz nie można stosować tradycyjnych systemów ociepleń na bazie styropianu. Co więcej, płyt OSB nie można również malować, szpachlować czy też nakładać na nie tynków gipsowych i cementowo-wapiennych bez wcześniejszego, specjalnie przygotowanego podłoża. Surowiec, z którego wykonane są płyty OSB i technologia produkcji znacznie utrudniają bowiem dalsze wykańczanie tego typu materiału. Dzieje się tak, gdyż jest to całkiem inne tworzywo niż większość materiałów budowlanych bazujących na cemencie” – wyjaśnia Remigiusz Zabolski, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu firmy Quartec.Dzięki swoim parametrom, płyty OSB stosowane są w budownictwie szkieletowym. Są one dobrym materiałem na poszycia ścian i dachów, ściany wewnętrzne, podłogi czy też jako elementy wyposażenia wnętrz. Warto jednak pamiętać, że surowiec, z którego są one wykonane nie zawsze będzie doskonałym podłożem pod kolejne warstwy wykończeniowe. „Alternatywą dla płyty OSB jest płyta kompozytowa c-c, która produkowana jest na bazie cementu, przez co jest idealnym podłożem dla większości materiałów budowlanych. Na płytę c-c firmy Quartec można bowiem bezpośrednio kleić płytki ceramiczne, styropian i wełnę w systemach ociepleń, jak również szpachlować czy kłaść tynki każdego rodzaju. Podłoże z płyt kompozytowych c-c IN-TEC jest nie tylko idealnym podłożem pod następne warstwy - samą płytę można pomalować lub zostawić bez obróbki i zachować jej naturalny, betonowo szary kolor. Cementowa powierzchnia płyty c-c jest prosta, gładka, odtłuszczona, sucha oraz czysta i dzięki temu jest to idealne podłoże do nakładania kolejnych warstw materiałów budowlanych takich jak szpachle, tynki czy kleje, a co bardzo ważne zużycia farb czy szpachli na tak prostej płycie są znacznie niższe niż na innych powierzchniach budowlanych” – dodaje ekspert z firmy Quartec.
Jednym z ważniejszych parametrów, na które wykonawcy i projektanci zwracają szczególną uwagę jest odporność materiałów stosowanych podczas budowy domu czy remontu mieszkania. „Co istotne, wytrzymałość płyt kompozytowych c-c firmy Quartec jest wyższa niż przy stosowanych płytach OSB, a co najważniejsze płyty celulozowo-cementowe są bardziej odporne na wilgoć i można je nawet nazywać płytami wodoodpornymi. Warto pamiętać, że płyty OSB pod wpływem wilgoci pęcznieją i zmieniają kształt. Stąd też są częściej wykorzystywane w pomieszczeniach suchych. Z kolei płyty kompozytowe c-c są nie tylko odporne na wilgoć nawet po pełnym zanurzeniu w wodzie, ale również niewrażliwe nawet na 100 cykli zamrażania. Właściwości te pozwalają na stosowanie rozwiązania firmy Quartec również w pomieszczeniach o wysokim zawilgoceniu, takich jak łazienki, baseny czy prysznice” – podsumowuje Remigiusz Zabolski z firmy Quartec.
Remigiusz Zabolski, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu firmy Quartec
Link do strony artykułu: https://wp.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/plyta-kompozytowa-c-c-quartec